Завръщането на Тръмп: Какво е предвидено за деня на инаугурацията?
Доналд Тръмп ще положи клетва като президент на Съединените щати в понеделник – 20 януари, поставяйки началото на втория си мандат на поста и давайки началото на едно от най-смайващите политически завръщания в американската история, пише Ройтерс.
Денят на клетвата по традиция е до голяма степен посветен на пищността и обстоятелствата.
Един президент напуска Белия дом, а друг влиза в него. Републиканецът Тръмп обеща да подпише множество изпълнителни заповеди по теми, вариращи от сигурността по границите до производството на петрол и газ в първия си ден на поста.
Тръмп ще положи клетва, вероятно водена от главния съдия на Върховния съд на САЩ Джон Робъртс, в 12 часа EST (17: 00 GMT) пред Капитолия. След това Тръмп ще произнесе речта си при встъпването си в длъжност. В интервюта той каза, че възнамерява тя да бъде мотивираща и обединяваща.
Напускащият си президент, демократът Джо Байдън, каза, че планира да присъства на церемонията и да стане свидетел на предаването на властта, любезност, която Тръмп не прояви четири години по-рано.
Съвместната комисия на Конгреса, която администрира церемонията по полагане на клетва на територията на Капитолия, заяви, че ще пусне повече от 220 000 билета за събитието. Службата за охрана на парка „Национален мол“, където се събират посетители без билети, за да гледат церемонията, е издала разрешение на комисията по встъпването в длъжност на Тръмп за около 250 000 души.
Кой е поканен?
Тръмп скъса с прецедента и покани няколко чуждестранни лидери на церемонията. В исторически план те не са присъствали на откриването поради съображения за сигурност и са изпращали дипломати. Президентът на Аржентина Хавиер Милей, силен поддръжник на Тръмп, е казал, че ще присъства, според съобщенията.
Друг поддръжник на Тръмп, унгарският Виктор Орбан, каза, че обмисля да дойде, както и италианският премиер Джорджия Мелони. Китайският президент Си Дзинпин няма да присъства, въпреки поканата, но ще има представител.
Нова страница ще бъде присъствието на съветникът на Тръмп - Илон Мъск, на Джеф Безос, изпълнителен председател на Amazon (AMZN.O), както и на Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на Meta Platforms (META.O), които ще имат видни места на церемонията.
Парад към Белия Дом
След обяд с лидери на Конгреса в Капитолия, Тръмп ще продължи по Пенсилвания Авеню в кортеж към Белия дом, придружен от шествие на военни полкове, училищни маршируващи оркестри, тържества и граждански групи. След това новият президент и неговите гости ще наблюдават останалата част от парада от специална трибуна.
Захващане за работа
Два източника, запознати с планирането, казаха, че Тръмп подготвя поток от изпълнителни заповеди и директиви, които могат да надхвърлят 100 за Ден 1 и след това.
Очаква се той да подпише заповеди, които дават повече свобода на имиграционните служители да арестуват мигранти без криминални досиета, да изпрати повече войски на границата между САЩ и Мексико и да възобнови строителството на граничната стена.
Освен това Тръмп вероятно ще издаде първата вълна от помилвания за обвиняеми, осъдени от федералното правителство за участието им в нападението на 6 януари 2021 г. срещу Капитолия.
Партита и митинг
През уикенда и в понеделник ще има най-малко 18 партита из Вашингтон, три от които се считат за официални и на които се очаква Тръмп да присъства.
В неделя, в навечерието на встъпването в длъжност, Тръмп също ще проведе митинг в стила на кампанията „Да направим Америка отново велика“ на арена в центъра на Вашингтон.
Подобно събитие вероятно ще помогне да насърчи хилядите поддръжници на Тръмп да препълнят града за празненствата по встъпването му в длъжност.
В понеделник Зукърбърг ще бъде домакин на прием за дарители- милиардери републиканци заедно с казино магната Мириам Аделсън и собственика на „Хюстън Рокетс“ Тилман Фертита, избраният от Тръмп за посланик в Италия.
Петролният и газов магнат Харолд Хам, най-големият дарител на Тръмп, ще бъде домакин на парти за гледане на церемонията по встъпването в длъжност на покрива на историческия хотел Hay-Adams близо до Белия дом.
Кой ще плати сметката?
Официалните събития се финансират от комисията по встъпването в длъжност на Тръмп, която се председателства от дългогодишните съюзници на Тръмп Стив Виткоф, предприемач на недвижими имоти, който е избран от Тръмп да бъде негов пратеник в Близкия изток, и Кели Льофлър, бивш американски сенатор и избрана от Тръмп да оглави Small Бизнес администрация.
Комитетът ще отговаря за покриването на разходите за всичко, освен за церемонията по полагане на клетва в Капитолия, която се поема от данъкоплатците.
Безос и Зукърбърг обещаха да дарят по 1 милион долара всеки, както и Apple (AAPL.O).
Тръмп събра рекордните 106,7 милиона долара за тържествата по встъпването си в длъжност през 2017 г. Неговият комитет е събрал повече от 170 милиона долара този път, според съобщения в медиите.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/zavrashtaneto-na-tramp-kakvo-e/